Pizza Hamuru Tarifi

Kolay Pizza Hamuru Malzemeleri:

Not: Yapım süresi ortalama 30 dakika sürmektedir.

Tarif 4 kişiyi rahatlıkla doyurmakta olup kişi sayısına göre malzemeler orantılı şekilde azaltılabilir veya yükseltilebilir.

500 gram buğday unu
1 su bardağı ılık su
20 gram yaş maya
Yarım su bardağı sıvı yağ
Bir miktar tuz
Not: 1 küçük küp yaş maya 42 gramdır. (yarısını kullanacaksınız) Yaş yerine kuru maya kullanmak istiyorsanız eğer yaş mayaya oranla 3/1’ini kullanmanız gerekir. Eğer her ikisi de mevcut değil instant maya var diyorsanız da kuru mayaya oranla 5 gram daha düşürmeniz gerekir.

Kolay Pizza Hamuru Yapım Aşamaları:

1) Mayayı küçük bir kase yada su bardağının içerisinde az ılık su ile eriyene kadar karıştırın. Ardından, tuzu da aynı yöntemle farklı bir bardak içinde eritin.

2) Unu yoğurma kabınıza dökün ve ortasını havuz şeklinde aralayın. Suda erittiğiniz mayayı bu orta kısma döküp hafif karıştırın. Ardından, tuzlu suyu da ilave edip yoğurmaya başlayın. Hamur az toplandığında sıvı yağıda ilave edip kıvama gelene kadar tam yoğurma işlemine geçin.

Not: Hamurun kulak memesi kıvamında olması gerekiyor. Yani ne çok sert nede çok yumuşak olmayacak. Bu dengeyi tutturmak için hafif un yada su dökebilirsiniz. Fazladan un dökmeniz yada su koymanız mayayı etkilemez.

3) Yoğurma işleminin ardından üzerini bir bezle örtüp 1 -2 saat kadar kabarması için beklemeye alın.
(Küçük bir not daha ekleyelim. Eğer çok aceleniz varsa 1 çay kaşığı şeker ilave edip bekleme süresini 20 dakika ya düşürebilirsiniz.)

4) Hamurunuz kabaca 2 katı kadar büyüklüğe ulaştığında merdane ile hafif açıp elinizle şekil vermeye başlayabilirsiniz. İster yuvarlak ister kare şeklinde. Pişirme tepsinize göre ayarlayabilirsiniz.

İşte hepsi bu kadar. Geriye sadece pizzanın sosu ve üst malzemeleri kalıyor. Damak tadınıza uygun istediğiniz malzemeleri ekleyip pizzanızı pişirebilirsiniz.

Şimdiden kolay gelsin.

Afiyet olsun.