Sadrazam Usulü Kuzu Kavurma Tarifi

Sadrazam Usulü Kuzu Kavurma Tarifi

Malzemeler:

750 gr kuzu eti

250 gr arpacik sogan

2 adet domates

10 dis sarmisak

3 adet sivri biber

tuz, karabiber, kimyon, kekik, kakule(7gr)

hamur icin

1/2 kg milfoy hamuru

Yapılışı:

Etleri tencereye alip, uzerine tuz serpilir ve etler suyunu cekinceye kadar kapaği kapali olarak pisirilir. Once orta, sonra kısık ateşte sürekli karistirilarak etler iyice yumusayincaya kadar kavrulur ve ayri bir tabaga alinir.

Etlerin pistigi tencereye arpacik soganlari ilave edip 3-4 dakika kavrulur.

Domatesler soyulup, sivri biberler kucuk kucuk dogranir ve kavrulmakta olan soganlara eklenir.Et ve baharatlar ilave edilerek karıstırılır.

Kavrulunca atesten alinir.Pirinç mis tereyaginda kavrulur,havuc temizlenip kup kup dogranir. Havuc, tarcın, kus uzumu, magi etsuyu ve tuzu ekleyip kisik atesde kapagi kapali olarak pisirilir. Ateşten alinip uzerine kagıt havlu örtülerek dinlendirilir.Milfoy hamuru yarim santimden biraz ince açilir.

Hamurun cevresinden ince seritler kesilerek alabildigince duzgun ve yuvarlak bir sekil elde edilir. Dibi yuvarlak bir tencerenin icine hamur kenarlari disa sarkacak sekilde yerlestirilir. Uzerine bir sıra pilav, degisimli olarak doldurulur. Sarkan hamurlar pilavin uzerine kapatılır. Tencere firin tepsisine ters cevrilerek uzerine cirpilmis yumurta surulur. Önceden ısıtılan 180 dereceye ayarlı fırında nar gibi kızarıncaya kadar pisirilir.