Zırbaç Yemek tarifi Meşhur

Zırbaç Yemek tarifi 

Meşhur Osmanlı mutfağına ait vazgeçilmez yemeğin tarifi sizlerle.

Malzemeler:

1 kilo yağlı koyun eti veya 1 tavuk,

1/2 litre su,

3 gram tarçın,

25 gram toz sekeri,

100 gram badem içi,

3 gram darülfülfül veya karabiber,

3 gram kişniş,

3 gram dövülmüş damla sakızı,

1 çorba kaşığı tuz,

1 bardak sirke,

3 gram safran.

Yapılışı:

Eti iyice temizleyip kuşbaşı iriliğinde parçalara doğramalı ve iyice yıkamalı, tuz ve tarçınla harmanlayıp bir tencereye koymalı. Üstüne yarım litre su da döktükten sonra kabı orta ısılı bir ateşe oturtmalı ve eti ilik gibi oluncaya kadar pişirmeli.

Beri yanda sirkeyle toz şekerini iyice karıştırıp şekeri eritmeli. Sonra buna makineden geçirilerek kıyılmış veya havanda dövülmüş kavrulmuş 50 gram badem içini katmalı. 3 gram dövülmemiş karabiber (ve. ya karabiberin koku ve tadını andıran, çiçek bezelyesi gibi kabuğu içinde satılan ve adına darülfülfül denilen bahardan 3 gram), 3 gram kişniş, 3 gram dövülmüş damla sakızı ve 3 gram safranı katıp iyice karıştırmalı.

Eti ateşten indirmeden birkaç taşım önce sirkeli karışımı içine dökmeli ve birkaç taşım birlikte kaynatılmalıdır.Daha sonra tencereyi ateşten indirince servis tabağına boşaltmalı ve mevsimine göre bir – iki dakika ılımaya bırakmalı. Bu arada kalan 50 gram kavrulmuş badem içini filetolara doğramanmalıve bununla servis tabağını süsleyip servis yapmalı. Yemekte fazla şekerden hoşlanmayanlar zırbaç’a konulacak şeker miktarını azaltabilecekleri gibi isteyenler sirkeyi de çoğaltıp azaltabilirler.Daha sonrasında lezzetle servis edilebilir.Afiyet olsun.