Tabahçe Yemek Tarifi Meşhur

Tabahçe Yemek Tarifi Meşhur (Osmanlı Mutfağı)

Meşhur Osmanlı yemekleri ,osmanlı mutfağının vazgeçilmez lezzeti Tabahçe yemek tarifi sizlerle.

Malzemeler:

1 kilo yağsız ve but tarafından koyun eti,

200 gram kuyruk yağı,

300 gram soğan,

3 gram safran,

1 kilo kereviz,

1/2 demet taze nane,

1/10 litre sirke,

1/10 litre koruk suyu,

1 kaşık tuz,

1/2 kaşık somak,

3 gram kişniş,

3 gram kimyon,

3 gram tarçın,

3 gram zencefil,

yeteri kadar gül suyu.

Yapılışı:

Öncelikle yemeğimizin Baharatı ayrı ayrı taş veya tahta havanda dövüp toz durumuna getirmeli. Kuyruk yağını kıyarcasına ince doğramalıdır. (Makineden geçirmek daha doğru olur). Sonra bu yağı safranla birlikte toprak bir tencereye koymalı ve orta ısılı bir ateşe oturtmalı. Yağ eriyip de kıkırdağı kavruluncaya kadar güveci ateşte tutmalı. Beri yanda eti kuşbaşı iriliğinde parçalara doğrayıp yıkamalı ve süzmeli. Eriyen kuyruk yağını ince delikli bir tel süzgeçten geçirmeli. Süzülen yağı güvece koymalı. Buna temizlenmiş ve küçük parçalara doğranmış kerevizle çentilircesine ince doğranmış soğanı ve küçük parçalara doğranmış eti katılmalıdır.Daha sonrasında temizlenip yıkanmış ve kıyarcasına ince doğranmış naneyle tuzu katmalı. Karışımı karıştırarak pişirmeli.

Et, suyunu salıp çekince havanda dövülmüş kişniş, kimyon, tarçın ve zencefili birlikte iyice karıştırıp yarısını ete serpmeli.

Baharatın öbür yarısını ise sirkeyle koruk suyu karışımına katmalı. Sonra bu karışımı pişmekte olan kerevizli etin üstüne gezdirerek azar azar dökmeli. Vakit vakit karıştırarak etle sebzesini ilik gibi yumuşayıncaya kadar pişirmelidir. Güveci ateşten indirince somağı serpmeli. Hafifçe ılımaya bırakmalı. Gül suyunu da gezdirerek serpiştirmeli ve güveci sofraya götürüp servis yapmalı.