Kimyonlu Nohut Çorbası

Kimyonlu nohut çorbası tarifi

Kimyonlu Nohut çorbası tarifi

Lezzetli kimyonlu nohut çorbası tarifi nasıl yapılır, püf noktaları ile çorbamızın tarifine başlayalım. Nohut çorbası tarifimizin püf noktası kullandığımız malzemelerden nohutun iyi haşlanması ile başlar. Gözümüzden kaçmaması gereken bir diğer nokta ise soğanların tereyağında kavrulması özellikle önemli lezzet noktalarından bir tanesidir.

Çorbamızın Malzemeleri:

  • 2 su bardağı nohut
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı kimyon
  • Tuz-karabiber
  • 1 adet kuru soğan
  • ½ bağ dereotu

Kimyonlu Nohut çorbası Hazırlanışı:

Öncelikle nohutlar bir gün öncesinden güzelce ıslatılır ve yumuşayıncaya kadar tuzlu suda haşlanır. Burada atlanmaması gereken nokta nohutların yumuşak yapıya kavuşmasıdır. İyi haşlanmamış nohutlar lezzetimizi bozacaktır, özellikle dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Sonrasında haşlanan nohutların üzerindeki kabukları temizlenir ve 25 -35 adet nohut bir kenara ayrılır. Kabukları temizledikten sonra 25 – 35 nohut ideal bir sayıdır.

İnce doğranan soğanlar tereyağında kavrularak nohutlar ilave edilir. Not: Soğanları ince doğramaz isek çorbamızdaki tat dengesi bozulacağı için özellikle soğanların ince bir şekilde doğranarak tereyağında kavrulması önemli bir püf noktadır.

4-5 dk. daha kavurduktan sonra üzerini geçecek şekilde su ilave edilir. İlave ettiğimiz su ile birlikte ilk aşamayı geçmiş oluyoruz.

Ve daha sonra nohutlar püre kıvamına gelince blender veya mikser yardımı ile çekilir.

Son olarak karışım tekrar kaynamaya bırakılır ve içerisine ayırdığımız tane nohutlar, kimyon, tuz, karabiber ve doğranmış dereotu ilave edilip sonrasında sıcak olarak servise sunulur. Burada dikkat etmemiz gereken husus karabiber ve kimyon dengesidir, tarifimizin leziz olabilmesi için bu detayı atlamamız elzemdir.

Şimdiden Afiyet olsun.

Diğer Çorba Tariflerimizi Buradan Takip Edebilirsiniz!

Sosyal Medya Hesabımızdan Tarifler Gönderin

Yemekler bizle Facebook Takibi Unutmayın (:

Lezzetin ustası olmak için ince detayları atlamamalısınız yemeklerin, tatlıların, turşuların, çorbaların olmaz ise olmazı kıvam dengesidir.

Bu sebeple Yemekler Bizle tariflerinde bizler ayrıntılara çok önem verilmesini vurgulamak isteriz.

Çünkü lezzet, damak tadı olmaz ise olmaz bir detaydır. Bunu sağlamanın yolu tarifleri ince ayrıntısına kadar okumalı detayları atlamadan en uygun şekilde uygulamalısınız.